Očekávání začátečníků s WordPressem

Protože už WordPress školím nějaký ten pátek, tak bych rád sepsal nejčastější mylná očekávání začátečníků.

1. Bez práce nejsou koláče

WordPress se nenaučíte „přes noc“. Ano, na školení zvládnete základy, publikování, nastavení, práci se šablonami a pluginy. Výstupem bude web, který bude fungovat. Ale aby přesně odpovídal vašim představám, tak k tomu vede dlouhá cesta studování a zkoušení. Pokročilejším uživatelem za den – ANO, pokročilejším tvůrcem webu na WP za den – NE.

prehnana-ocekavani

2. Základy práce s PC

Abyste zvládli práci s WordPressem, tak musíte znát alespoň základy práce na PC. Tím myslím práci s Wordem, souborovým systémem (průzkumník, Total Commander, a podobně) a měli povědomí o tom, jak funguje Internet. Bez znalosti zkratek (CTRL+C, CTRL+V, ALT+TAB a další) se vám bude pracovat zbytečně složitě a krkolomně. Okrajová znalost HTML je vždy výhodou.

3. Šablony nejsou dokonalé

Asi největší zklamání vůbec – to jsou šablony a jejich používání. Šablon jsou tisíce a stejně tak hezkých a kvalitních šablon je velká spousta. Chvilku vám to sice zabere, ale najdete tu pravou! Co ale dál, když se nesmíříte s původním vzhledem?

Ve WordPressu se nedá se šablonami pracovat jako ve Frontpage (někteří možná ještě znají). Nelze si jednoduše drag&drop posouvat prvky ve stránce a měnit tak vzhled a umístění menu, patičky, atd. Nějaké možnosti nastavení rozvržení vám dá každá šablona, ale nepředstavujte si to tak, že: tenhle box si posunete o 10px doprava a rámečky fotogalerie obarvíte růžovou. Jak si změním logo v šabloně, když tu možnost nenajdu v administraci? Jak změním fonty, barvy, rozmístění prvků? Základní věci.. řekli byste si. Práce se šablonami je různorodá. Každá šablona má úplně jinou administraci. Některé nerespektují nastavení WordPressu a omezují vás pouze na své možnosti nastavení. Chcete-li je více upravovat, musíte vstoupit přímo do kódu šablony. Neznáte HTML a CSS? Bohužel nemáte nárok na složitější úpravy. Pak jedině najít kolegu, který vám s úpravami pomůže a nebo začít studovat základy HTML a CSS.

4. A pluginy znáte?

Víte přesně, jakou funkcionalitu potřebujete na web přidat? Zeptáte se Googlu a vyskočí na vás 30 pluginů. Proberete se jimi, ale ani jeden z nich nedělá konkrétní věc přesně tak, jak byste si představovali. Co teď? Hledat dál? Upravit si vlastní plugin? Spokojit se s kompromisem?
Existuje spoustu skvělý pluginů a vám nezbývá nic jiného, než je vyzkoušet. Doporučuji také pročítat články, které pluginy recenzují a vysvětlují. Inspirace najdete spoustu. Rozhodnete-li se pro jejich úpravu přímo v kódu, bude potřeba znát programovací jazyk PHP (případně taky práci s MySQL databází).

5. Knihy (ne)jsou k ničemu

Učit se WordPress z knih nedoporučuji. Už v době vydání je kniha zastaralá. Navíc na Internetu najdete mnohem více návodů a tipů, jak s WordPressem efektivně pracovat. Nejdůležitější je začít a zkoušet. Nechci tímto tvrdit, že jsou knihy špatné, ale berte je spíše jako doplněk.

Nevěšte hlavu – WordPress je SUPER!

SONY DSCPráce s WordPressem je intuitivní, každý ho dokáže ovládat a publikovat v něm obsah. Na pokročilejší práci ale budete muset mít pokročilejší znalosti. To platí v každé profesi. Chcete-li si vyměnit karburátor, nebo dokonce přestavět auto z benzínu na plyn.. bude vás to buď něco stát u profesionálů, a nebo spoustu času studia a práce. Budete si chtít upravit nainstalovou šablonu přesně k obrazu svému? Hurá do toho, ale trošku se holt zapotíte.

Ještě jednou tedy. WordPress je úžasný nástroj, tvorba webů je skvělá dovednost a je to nepopsatelný pocit, když vytvoříte něco veřejně přístupného, co je tvořeno jenom shlukem nul a jedniček. Přeji vám, abyste byli do tvorby webů stejně nadšení jako já. Nechť je pro vás WordPress vstupní branou nebo dobrým pomocníkem.

Proč to celé píši a neškodím si tím trošku? Školit lidi mě neskutečně baví a naplňuje mě pocit, že jsem někoho něčemu novému naučil a dokázal předat nabyté zkušenosti. Naopak mě velmi mrzí, pokud účastníky zklamu, když zjistí, že trošku přecenili své síly nebo měli jiná očekávání. Rád s vámi vaši představu a očekávání před školením prodiskutuji.

Pokud jsem vás úplně neodradil – přihlaste se na školení.
Máte-li pochybnosti, tak mě kontaktujte a já vám rád řeknu víc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *